عضویت در سایت
Rehameda.com
پربازدیدها
12-02-1395, 12:27
24791
1
15-07-1393, 18:58
12153
3
30-05-1396, 10:37
9865
2
16-07-1393, 10:56
9580
0

عارضه اسپاینا بیفیدا

23-03-1394, 12:53
کاربر: ن.س
بازدیدها: 3168
نظرات: 0

 اسپاینا بیفیدا، بدشکلی ستون فقرات و نخاع است و علت ایجاد آن تشکیل ستون فقرات و نخاع خارج از لوله ی عصبی در دوران جنینی است . اسپاینا بیفیدا به نام اختلال لوله ی عصبی نیز نامیده می شود . اختلال مادر زادی لوله ی عصبی که بعد از اختلالات قلبی دومین مشکل شایع در دوران جنینی است . باز بودن بخش خلفی در این بیماری بیشتر در ناحیه ی کمری و ساکروم اتفاق می افتد تا ناحیه ی سینه ای و گردنی .
شکل های مختلف اسپاینا بیفیدا با شدت های مختلف وجود دارند :
• اسپاینا بیفیدای باز ( اسپاینا بیفیدا Aperta)
• اسپاینا بیفیدای مخفی ( اسپاینا بیفیدا occulta )
دلایل :
دلایل اسپاینا بیفیدا هنوز به طور کامل توضیح داده نشده اند . گفته شده که این اختلال در طول سومین تا چهارمین هفته ی حاملگی اتفاق می افتد به دلیل این که لوله ی عصبی جنین بسته نمی شود . لوله ی عصبی مرحله ی اولیه ی ایجاد سیستم عصبی مرکزی است . بخش تحتانی لوله ی عصبی ، نخاع و ستون فقرات و بخش فوقانی آن ، مفز و جمجمه را تشکیل می دهد .
کمبود فولیک اسید ( ویتامین B) یا اختلال در متابولیسم فولیک اسید در طول حاملگی یکی از دلایل رایج ایجاد اسپاینا بیفیدا است . جنین بانوانی که در طول حاملگی از داروهای اپی لپتیک استفاه می کنند احتمال ایجاد اسپاینا بیفیدا در آن ها 1 درصد بیشتر از جنین های دیگر است .
محصولات نشان داده شده نمونه هایی از وسایل کمکی موجود است . این که وسیله کاملا برای فرد مناسب باشد و این که فرد بتواند از تمام امکانات وسیله استفاده کند به عوامل مختلفی بستگی دارد . شرایط فیزیکی ، آمادگی جسمانی و شرایط پزشکی عوامل کلیدی برای تجویز وسیله هستند . دکتر و متخصص ارتوپد شما نیز می توانند وسیله ی مناسب را برایتان تجویز کنند .
علائم :
علائم بسیار متفاوت هستند . شدت و نوع آسیب وارد شده به ستون مهره ها به محل ایجاد شکاف بستگی دارد .بعضی مواقع اسپاینا بیفیدای occulta هیچ علامتی ندارد . در حالی که زاویه ی مهره ای به دو بخش تقسیم شده است اما نخاع آسیبی ندیده است درحالی که بد شکلی معمولا دست نخورده باقی می ماند . در نوع open back ، مننژ نخاعی و نخاع هر دو شکاف خورده اند و عواقب کم تا شدیدی دارند . دامنه ی آسیب ایجاد شده در اثر اسپاینا بیفیدای aperta بسیار متفاوت است . این بیماری در بعضی افراد هیچ گونه علامتی ندارد و در بعضی افراد باعث ایجاد محدودیت شدید و یا فلج فرد می شود .
درمان :
درمان به نوع اختلال عصبی ایجاد شده بستگی دارد . در بعضی افراد که اختلال خیلی کم است نیازی به درمان نیست . اسپاینا بیفیدا aperta ممکن است با اختلال شدید همراه باشد. انجام عمل جراحی در 48ساعت اولیه ی تولد در این افراد توصیه می شود . انجام فیزیوتراپی به همراه استفاده از وسایل کمکی ( ارتز ها ) به کاهش بدشکلی ، اختلال و بهبود آن کمک می کند .


نظرات (0)

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
درخواست نمایندگی
تبلیغات

  نظرسنجی

    

   نظر خود را در مورد مطالب سایت بیان کنید:


    
    
  آمار سایت
  آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
  امروز: 0
  کل مطالب: 762
  کل نظرات: 68
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 200
  بازدید دیروز: 276
  بازدید ماه:7265
  بازدید سال:221324
  بازدید کل:709358
  مشاهده جزئیات آمار
  Reha Amed Arya  |  Create Your Badge

  شرکت رهامد آریا (نمایندگی انحصاری اتوبوک آلمان)

  شرکت رهامد آریا (نمایندگی انحصاری اتوبوک آلمان)

  google
  yahoo
  alexa
  ebook
  Baidu.com
  Wikipedia
  Blogger.com
  Windows Live
  Amazon.com
  eBay
  Bing
  Ask
  استانداری گلستان
  C-Leg unilateral اتوبوک ارتز ارتز زانو ارتز پا ارتز پیشرفته ارتزهای یک طرفه ارتوپدی فنی بریس بریس پا دست الکترونیکی دست مصنوعی زانو زانوی مصنوعی سوکت پروتز مفصل مفصل زانو مفصل هوشمند ورزش معلولان ویلچیر ویلچیر مخصوص پا مصنوعی پای مصنوعی پروتز پروتز movo پروتز الکتریکی پروتز اندام تحتانی پروتز اندام فوقانی پروتز دست پروتز دست میکل آنجلو پروتز زانو پروتز مدولار پروتز هوشمند پروتز ورزشی پروتز پا پروتز پیشرفته پنجه مصنوعی پنجه کربنی کمربند طبی
  نمایش تمامی تگ ها
  ارتوپدی فنی ، دست مصنوعی ، پا مصنوعی ، قیمت پا مصنوعی ، قیمت دست مصنوعی